Sipariş Ve Kargo

Sipariş ve Kargo

Mahfelle’de siparişinizi tamamladınız. Peki sırada ne var?

Mahfelle’de sipariş verdikten sonra, 2 aşamada bilgilendirilirsiniz.

  1. Siparişiniz Onaylandı
  2. Siparişiniz Kargoya Verildi

 

Kargo Firmaları ve Kargolama Süreci

Mahfelle’de sipariş kargoları tasarımcıların belirlediği kargo firmaları ile gönderilir. Genellikle Yurtiçi kargo, Mng kargo, Aras Kargo, kırılacak eşyalar bazen UPS ile gönderilirken, ürün tipi ve boyutuna göre kargo firmaları çeşitlilik gösterebilir. Bu, tasarımcılarımızın inisiyatifindedir.

Ürünlerin kargoya verileceği süre, her ürün sayfasında özel olarak belirtilir. Belirtilen süreden daha kısa sürede kargolamaya ihtiyacınız varsa, hemen bizimle iletişime geçin: info@mahfelle.com

Kargo ile ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız, lütfen doğrudan bizimle iletişime geçin.

 

1) Siparişiniz Onaylandı

Sipariş verdikten hemen sonra, siparişinizin ödemesiyle birlikte bizim tarafımızdan onaylandığı anlamına gelir. Bu durumda size, “ Numaralı Siparişinizi Aldık” konulu bir e-posta iletilir. Burada sipariş ürün detaylarınız, ürün adetleri, ödediğiniz toplam tutar, fatura ve teslimat bilgileriniz yer alır. Eğer bu bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız, hemen bize yazın: info@mahfelle.com

Siparişinizi banka havalesi ile tamamladıysanız, siparişiniz bize ulaşır ancak ödeme durumu beklemede olarak görünür. İlgili tutar, banka hesaplarımıza ulaştıktan sonra siparişinizin kargolama süreci başlar.

E-postalarımızı almakta sorun yaşıyorsanız, lütfen spam/istenmeyen posta kutunuzu kontrol edin. Sipariş bilgileriniz size order@mahfelle.com adresi üzerinden gönderilir. Sipariş onay e-postasını almadıysanız, önce hesabınıza girerek doğru adresi yazdığınızdan emin olmanızı rica ederiz.

Hala yardıma ihtiyacınız varsa lütfen bizimle iletişime geçin: info@mahfelle.com

 

Siparişlerin Kargolama Süreci

Ürünlerin kargolama süreleri, her ürünün sayfasında açıkça belirtilir.

Siparişinizi havale ile tamamladıysanız, hafta içi 14.00’e kadar ödemesi onaylanan siparişler için kargolama süreci aynı gün başlar. Daha sonra onaylandıysa, takip eden gün başlar. Resmi tatil günlerinde ve haftasonu alınan siparişlerin kargolama süreci, takip eden ilk iş gününde başlar.

Farklı markalardan aldığınız ürünler, farklı paketlerde, farklı kargo takip numaralarıyla size iletilir.

E-postalarımızı almakta sorun yaşıyorsanız, lütfen spam/istenmeyen e-posta kutusuna baktığınızdan emin olun. Sipariş bilgileriniz size “order@mahfelle.com” e-posta adresinden gönderilir. Sipariş onay e-postasını almadıysanız, hesabınıza girerek doğru adresi yazdığınızdan emin olduktan sonra bize ulaşabilirsiniz.

Siparişlerinizle ilgili her türlü sorunuz için info@mahfelle.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

2) Siparişiniz Kargoya Verildi

Siparişiniz kargoya verildikten sonra size “Siparişiniz Kargoya Verildi” konulu bir e-posta iletilir.

Bu e-posta içinde, sipariş detaylarınız, gönderimi yapılan kargo firması ve takip numarası yer almaktadır.

Siparişlerinizle ilgili her türlü sorunuz için info@mahfelle.com e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.

 

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN: